آلودگی هوا جذب ویتامینD مورد نیاز بدن را کاهش می‌دهد

به گزارش تابناک هرمزگان محمد یوسفی در گفتگو با آنا در خصوص مشکلاتی که زندگی آپارتمان‌نشینی برای افراد ایجاد می‌کند گفت: یکی از معضلاتی که شهرهای بزرگ و پرجمعیت با خود به همراه دارد آلودگی هوا است که این موضوع سلامت افراد در چنین جوامعی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.
وی افزود: عدم استفاده از نور خورشید توسط افرادی که در آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند سبب کمبود این ویتامین در بدن افراد می‌شود.
عضو هیئت‌علمی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید کرد: اما نکته قابل‌تأمل این است که آلودگی هوا در جذب میزان کم ویتامین D که توسط افراد جذب می‌شود نیز تأثیر داشته و اثر آن را کاهش می‌دهد.
یوسفی اضافه کرد: کمبود ویتامین D در افرادی که از خط استوا دور هستند به‌شدت مشهود است از سوی دیگر اضافه‌وزن نیز مانع از جذب کامل ویتامین D می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه کشور ما کشوری آفتابی است اما بااین‌حال در بیشتر مناطق بیش از ۷۰ درصد کمبود ویتامین D داریم تصریح کرد:‌ گردوغبار، هوای آلوده و کرم‌های ضد آفتاب از عواملی است که مانع رسیدن ویتامین D به بدن می‌شود.
عضو هیئت‌علمی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: موضوع دیگری که باید در خصوص ویتامین D به آن اشاره کرد این است که منابع غذایی که ویتامین D دارند بسیار کم است و به همین دلیل بحث غنی‌سازی با ویتامین D مطرح می‌شود که در این زمینه باید گفت در کشور ما این موضوع به‌صورت گسترده رخ نمی‌دهد.
یوسفی با اشاره به اینکه بهترین راه تأمین ویتامین D موردنیاز بدن قرار گرفتن در معرض نور آفتاب است تصریح کرد: ویتامین D وقتی جذب بدن می‌شود که حداقل صورت و دست‌ها بدون هیچ کرم ضد آفتابی در معرض نور خورشید قرار بگیرد و به این طریق اشعه ماوراءبنفش در بدن ویتامین D تولید می‌کند.
وی به منابع غذایی ویتامین D نیز اشاره‌کرده و خاطرنشان کرد: روغن کبد، روغن ماهی و لبنیات و تخم‌مرغ حاوی ویتامین D بوده و مصرف آن برای تأمین این ماده بسیار مهم و مفید است.
این متخصص تغذیه یادآور شد که کمبود ویتامین D مشکلاتی ازجمله تعریق در پوست سر، استخوان‌درد، افزایش وزن و بی‌حوصلگی به دنبال دارد و به‌ غیراز این می‌توان با آزمایش خون از کمبود آن در بدن مطلع شد.
یوسفی با تأکید اینکه کمبود ویتامین D می‌تواند سبب استخوان‌درد شود تصریح کرد: بسیاری از پزشکان معتقدند بروز بیماری‌ام اس، انواع سرطان، بیماری قلبی و دیابت نیز به کمبود ویتامین D مربوط می‌شود.
انتهای پیام/*