رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:
وقوع زلزله ۴.۹ ریشتری در روستای حمیران بندر کنگ / ثبت دو پس لرزه با بزرگی ۳.۳ و ۳.۵

به گزارش تابناک هرمزگان علی بیت‌اللهی رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خصوص زلزله‌ای که صبح امروز اول مردادماه در روستای حمیران در بندر کنگ به وقوع پیوست، گفت: طبق گزارش مرکز لرزه نگاری ژئوفیزیک ایران زلزله ای با بزرگای ۴.۹ در ساعت ۳:۲۹ صبح سه شنبه اول مردادماه در ۱۴ کیلومتری شرق بندر کنگ و همچنین ۲۲ کیلومتری شرق بندرلنگه و غرب جزیره قشم در عمق ۱۳ کیلومتری رخ داد.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: فاصله این زلزله از شهر بندرعباس در هرمزگان حدود ۱۳۲ کیلومتر است. با توجه به بزرگی متوسط این زمین‌لرزه و اینکه منطقه، منطقه‌ای است با بافت ارزشمند تاریخی و عموما خانه‌های با کیفیت نه چندان مناسب دارد احتمال خسارت در منطقه وجود داشت که در صدد تهیه گزارش کارشناسی هستیم.
بیت‌اللهی افزود: اطلاعات دریافتی از همکاران در استان هرمزگان نشان می‌دهد که تنها خسارت‌های اندکی در روستای حمیران گزارش شده است. تنها یک علامت هلال مناره مسجد این روستا افتاده است و همچنین دیواره خشتی هم در ورودی این روستا روی تانکر سوختی ریزش کرده است و شکاف هایی در دیواره های بنایی مشاهده شده است.
به گفته وی، بر اساس این زلزله، وحشت عمومی ایجاد شده اما تاکنون تلفاتی گزارش نشده است.
بیت‌اللهی افزود: بر اساس محاسبات، شدت حداکثری این زلزله در حدود پنج بر مقیاس مرکالی محاسبه شده است که با این شدت مردم، زلزله را احساس کرده‌اند و هراسناک شده‌اند.
به گفته رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، تاکنون دو پس لرزه با بزرگی ۳.۳ و ۳.۵ در فاصله ۲۰ تا ۲۶ دقیقه‌ای از زمان وقوع زلزله در اطراف این مرکز رخ داده است. احتمال می‌رود گسل پیش ژرفای زاگرس که امتداد آن تا شهر بندرعباس گسترده است و یا قطعاتی از این سامانه گسلی به عنوان گسل مسبب این زمین لرزه باشد.
انتهای پیام/*