کد خبر: ۷۴۸۴۱۳
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۷ 25 May 2019

در بررسی لزوم عدم تخصیص یارانه و کاغذ به روزنامه های دولتی و حکومتی 

محسن غفوری
یکی از سهامداران روزنامه هفت صبح
چند روزی است که بحران کاغذ مطبوعات سر و صدای زیادی به پا کرده است و دائم این خبر به گوش می‌رسد که فلان روزنامه صفحات خود را کاهش داده است. برای اینکه بهتر متوجه بشویم داستان چیست لازم است ابتدا برخی قیمت ها را در بازار مرور کنیم
1-کاغذ یارانه ای با حواله ارشاد کیلویی 5300 تومان
2- کاغذ با ارز نیمایی هر کیلو 13200 تومان
3-کاغذ در بازار آزاد هر کیلو 17500 تومان
برداشت اول
خب حالا فرض کنید فلان روزنامه 16 صفحه ای با تیراژ حدود 15 هزار نسخه روزانه یک تن کاغذ مصرف می کند. به عبارتی هر نسخه روزنامه با احتساب پرت کاغذ نزدیک به 70 گرم وزن دارد.یعنی هزینه کاغذ هر نسخه با قیمت کاغذ یارانه ای حدود 370 تومن می شود. قیمت این روزنامه مثلا 2 هزار تومن است.
پس از چاپ دو حالت پیش می آید یا روزنامه به فروش می‌رسد و یا برگشت می‌خورد. در صورت فروش با احتساب نهایت 40 درصد هزینه توزیع 1200 تومان دست روزنامه را می گیرد و اما اگر برگشت شود چه می شود؟ اصل داستان اینجاست.
هر کیلو روزنامه باطله به قیمت امروز 8 هزار تومان است. یعنی اگر فروش هم نرود هر نسخه آن 560 تومن دست روزنامه را می گیرد. در واقع در بدترین حالت، روزنامه در هر نسخه فروش نرفته خود نزدیک به 190 تومان سود کرده است. و این سود ناشی از اختلاف ارز 4200 تومان و قیمت واقعی کاغذ است.
برداشت دوم
حالا فرض کنیم کاغذ این روزنامه با ارز نیمایی یعنی 13200 تومان تهیه شود. هزینه کاغذ هر نسخه می شود 925 تومان و لذا با این حساب دیگر فروش باطله برایش سود ندارد و نتیجه این می شود که تیراژش را بر اساس فروش تنظیم می کند و کاغذی که از دلار دولتی تهیه شده را باطل نمی‌کند.
برداشت سوم
حالا فرض کنید این روزنامه مربوط به یکی از ارگان هایی است که با پول بیت المال هزینه می‌شوند که نمونه های آن بسیارند از جمله همشهری , ایران, جام‌جم, اطلاعات, کیهان, فرهیختگان, شهروند, جوان و...که عموما روزنامه هایی هستند که خیلی به معادلات هزینه و درآمد توجهی ندارند و برایشان اصلا مهم نیست که چه تعدادی و به چه قیمتی بفروشند. بیشتر تیراژ برایشان اهمیت دارد.
مثلاً قیمت روزنامه جام جم در شهرستان 500 تومان است که 40 درصدش هم سهم توزیع است. یعنی از هر نسخه در صورت فروش 300 تومن به روزنامه می رسد و این در حالی است که هزینه کاغذ آن با توجه به اینکه 24 صفحه است حتی با دلار 4200 تومانی هم 420 تومان می شود!
و از همه عجیب تر اینکه باطله این روزنامه 800 تومان ارزش دارد!! یعنی دکه‌دار در شهرستان از فروش نرفتن هر نسخه جام جم 500 تومان سود می کند و از فروش رفتنش تنها 100 تومان عایدش می شود!!! و اینگونه است که هر روز تقاضای افزایش تیراژ دارد!!
تازه همه اینها در حالی است که مثلاً صاحب روزنامه کاغذ 5300 تومنی را در بازار آزاد به قیمت 17500 تومن نفروشد که غالبا اینکار را می کنند.
البته این حرف درست است که هزینه‌های روزنامه فقط کاغذ نیست ولی از طرفی درآمدهای روزنامه هم فقط فروش نسخه ای نیست.آگهی ها, رپرتاژهای خبری, یارانه دولت و ... درآمدهای دیگری هستند که باید هزینه های روزنامه را پوشش دهند.اگر روزنامه ای آن درآمدها را نمی تواند کسب کند باید فکر دیگری کند نه اینکه از جیب بیت المال کاغذ یارانه ای بگیرد و ...
نتیجه اینکه اگر روزنامه یا هر نشریه ای قرار است در شرایط فعلی کار کند باید توان رقابت داشته باشد.باید بتواند هزینه و درآمد خود را مدیریت کند.نه اینکه از دولت بخواهد هزینه های او را با دادن یارانه پنهان پوشش دهد.
انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار