کد خبر: ۷۰۵۷۱۹
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۷ 21 January 2019

اول - فناوری های جدید و پیشرفت علم، برخی فعالیت ها، کسب و کارها، وسایل و ابزارها را از بین می برد. شیوه نابودی یا حذف این فعالیت ها یا ابزارها نه به صورت بخشنامه ای یا اجبار بلکه به دلیل بلاموضوع شدن یا بی معنی شدن آن فعالیت یا ابزار است.

در این روند، اصولا موضوعیت و معنی یک فعالیت از بین می رود و در نتیجه انجام آن فعالیت، آرام آرام، به کاری عبث، بی نتیجه و بی فایده تبدیل می شود و ادامه آن غیرعقلی و غیرمنطقی می شود و در نتیجه از بین می رود.

به عنوان مثال، زمانی چیزی به نام تلگراف (و نه پیام رسان تلگرام) وجود داشت و حتی وزارتخانه ای به این نام هم فعالیت می کرد. افراد متن هایی را در قالب تلگراف ارسال و دریافت می کردند و دفاتری وظیفه تنظیم این فعالیت ها و ارسال و دریافت تلگراف را برعهده داشتند.

با پیشرفت تکنولوژی، تلگراف موضوعیت خود را از دست داد و حذف شد.

زمانی وزارتخانه ای به نام پست و تلگراف و تلفن وجود داشت اما نام آن به وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات تغییر یافت.

زمانی مردم با درشکه و کالسکه متصل به چهارپایان رفت و آمد می کردند و فضولات حیوانی در خیابان ها، یک معضل بود. با ورود اتومبیل، درشکه ها و کالسکه ها تقریبا به طور کامل کنار رفتند و معضل فضولات حیوانی هم حل شد.

زمانی کسب و کاری وجود داشت که به اصطلاح "مخابرات" نامیده می شد. مکان هایی بزرگ یا کوچک شبیه دفاتر پیشخوان که افراد مراجعه می کردند و می توانستند پس از ورود به کابین ها، تلفن بزنند.

با ورود موبایل و باجه های تلفن کارتی عمومی و افزایش توزیع تلفن ثابت، دفاتر و کابین های مخابرات موضوعیت خود را از دست دادند.

زمانی برای استفاده از رادیو یا چاپ یک آگهی ترحیم، مجوز صادر می شد اما کم کم با افزایش دانش و آگاهی مردم و پیشرفت فناوری ها، صدور مجوز برای این فعالیت ها بلاموضوع شد و این مجوزها کنار رفت.

دوم - سرعت پیشرفت فناوری ها و آگاهی در این زمانه بیش از هر زمان دیگری است و این روند روبه آینده نیز به صورت تصاعدی افزایش خواهد یافت.

یکی از تاثیرات این تغییرات این است که چیزی به نام وزارت ارشاد (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فارغ از دولت ها) نیز در مسیر بلاموضوع شدن قرار گرفته است. بخش هایی از فعالیت های آن عملاً از بین رفته و بخش هایی نیز به کارهای عبث و بی نتیجه تبدیل شده و بخش های باقی مانده هم در این مسیر قرار گرفته اند.

با این روند در اعلام انحلال و حذف وزارت ارشاد تنها مسئله، زمان است. کارمندانی که صبح تا عصر بر سر کار هستند تا مجموعه ای از کارها و وظایف را انجام دهند اما واقعیت آن است که فعالیت آنها یا بلاموضوع شده یا در مسیر بلاموضوعیت قرار گرفته است.

مهمترین و تاثیرگذارترین رسانه حال حاضر در ایران، تلگرام است. (به استثنای بخش تلویزیون صدا و سیما که البته تاثیرگذاری آن هم محل بحث است).

تلگرام هیچ ارتباطی به وزارت ارشاد ندارد. تلگرام با سه گانه کاربران (مردم)، دادگاه ( محل داوری اختلاف میان طرف های مختلف بر سر محتوای منتشر شده در تلگرام) و وزارت ارتباطات (به عنوان متولی ابزاری) مرتبط است و وزارت ارشاد کاملا خارج از این موضوع است.

بلااثر شدن وزارت ارشاد تنها محدود به تلگرام نیست بلکه در سایر حوزه ها نیز این بلااثری و عدم موضوعیت، گسترش یافته است.

هم اکنون زمانه ای است که می توان متن نوشت و منتشر کرد. می توان صدا ضبط کرد و منتشر کرد. می توان موسیقی ساخت و منتشر کرد. می توان شعر گفت و بی اذن وزارت ارشاد آن را نشر داد. می توان روایت کرد و داستان گفت و می توان ابراز نظر کرد و همه متوجه شوند و آزادانه بدون کمترین قید و شرطی، به همه این فعالیت ها دست زد و حجم انبوهی از مخاطبان را داشت و در همه این حوزه ها وارد کسب و کار و کسب درآمد شد بدون اینکه نیازی به عبور از وزارت ارشاد باشد.

می‌توان خبر منتشر کرد. می توان رسانه داشت. می توان خواننده بود نویسنده بود صاحبنظر و تحلیلگر بود. می توان نظر و روایت منتشر کرد بدون اینکه نیازی به دخالت یا ورود وزارت ارشاد باشد.

وزارت ارشاد در مسیر انحلال قرار گرفته است. این موضوع دیر یا زود رسما اعلام خواهد شد. مقاومت نیز فایده ای نخواهد داشت. این قول تاریخ است. با اندک نگاهی به گذشته و آینده، این مسیر قابل حدس است.
- منبع: عصر ایران
انتهای پیام/*

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار