استان هرمزگان با توجه به داشتن راه های دسترسی زمینی، هوایی و دریایی از جایگاه ویژه ای در جنوب کشور بر خوردار است به همین دلیل فرصت های مناسبی را برای سرمایه گذاری در این بخش فراهم کرده است.
کد خبر: ۶۷۷۸۳۳
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۹ 09 November 2018

به گزارش تابناک هرمزگان، رضا برومند عملکرد این اداره کل میراث فرهنگی را از ابتدای سال در بخش‌های فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سرمایه گذاری را تشریح کرد.

وی با اشاره به اینکه اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در بخش خدمات و به نوعي صنعت مي تواند در چرخه اقتصادي كشور نقش مهمي ايفا نمايد‌،‌ افزود: تمام توان خود را براي ارائه راهبردهاي كاربردي و عملياتي جهت برون رفت كشور از ركود اقتصادي و كمك به رشد اقتصادي در قالب سياست هاي كلي به کار گرفته ایم.

مدیر کل میراث فرهنگی هرمزگان با اشاره به گسترده بودن حوزه عملکرد مجموعه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، گفت: در حوزه میراث فرهنگی از ابتدای سال علاوه بر برگزاری همایش ها و جشنواره های متعدد، 8 مورد مرمت و احیاء آثار تاریخی و فرهنگی از جمله، ادامه تعمیر و مرمت مسجد جامع بستک، مرمت بخشی از حمام خان بستک، مرمت بخشی از حمام خان بستک، تعمیر و مرمت فرودگاه بندرلنگه، تعمیر و مرمت پل لاتیدان، تعمیر و مرمت کاروانسرای تقی خانی، تعمیر و مرمت قلعه فین و تعمیر و مرمت خانه فکری را انجام داده است.

وی تهیه، گردآوری و ارسال 30 پرونده ثبتی آثار تاریخی و میراث معنوی را از جمله دیگر اقدامات این اداره کل در حوزه نشر عنوان کرد.
برومند در بخش دیگری از سخنان خود به عملکرد این اداره کل در حوزه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: برگزاری همایش ها و جشنواره های تخصصی صنایع دستی و تجلیل از هنرمندان و صنعتگران پیشکسوت صنایع دستی، آموزش عمومی رشته های صنایع دستی در قالب تفاهم نامه با سازمان های مختلف برخی از اقدامات انجام شده است.

اخذ 4 نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی، برگزاری 7 نمایشگاه استانی، 19 مورد مشارکت هنرمندان و صنعتگران استان در نمایشگاه های سایر استان ها، یک مورد شرکت در نمایشگاه‌های خارجی و برگزاری 9 نمایشگاه نوروزی در استان، صدور 4900 کارت شناسایی جهت صنعتگران و هنرمندان خانگی، صدور 50 پروانه تولید کارگاهی جهت هنرمندان و صنعتگران کارگاهی، پرداخت 5400 میلیون ریال تسهیلات بانکی از دیگر مواردی بود که مدیرکل میراث فرهنگی استان به آن اشاره کرد.

وی با اشاره به صادرات یک میلیون و 820 هزار دلاری صنایع دستی استان به کشورهای مقصد گفت: با توجه به اهداف توسعه صادرات استان به دنبال برنامه ریزی برای افزایش این رقم به بیش از این هستیم.

رضا برومند در ادامه به عملکرد یکساله حوزه گردشگری و سرمایه گذاری این اداره اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت صنعت توریسم و گردشگری در رونق اقتصادی هرمزگان مدیریت ارشد استان و این اداره کل یک برنامه‌ریزی گسترده برای رونق این بخش و فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری سه مورد تاسیسات گردشگری در استان به بهره برداری رسیده است، یادآور شد: در راستای فراهم سازی زیرساخت های گردشگری در استان از مجتمع تفریجی گردشگری سپید در سرخون بندرعباس با سرمایه گذاری 30 میلیارد ریال در زمینی به مساحت 4 هزار متر مربع، سفره خانه سنتی پاژ در بندرعباس با سرمایه گذاری بخش خصوصی و اعتباری بالغ بر 5 میلیارد ریال و افتتاح سفره خانه سنتی بهشت جنوب در رودان با حجم سرمایه گذاری 14 هزار میلیون ریال توسط بحش خصوصی به بهره برداری رسیده است.

برومند در خصوص اقامتگاه‌های بومگردی استان گفت: از ابتدای سال تاکنون برای بیش از 35 پرونده جهت اخذ مجوز اقامتگاه بوم گردی پرونده تشکیل شده که از این تعداد 12 فقره پروانه اقامتگاه بوم گردی در استان هرمزگان صادر شده است.

وی در ادامه افزود: همچنین 5 مورد پروانه بهره برداری برای دفاتر خدمات مسافرتی صادر شده و6 طی بازدیدهای نظارتی 6 دفتر لغو 3 دفتر تعلیق یک ماهه شدند.

وی تصویب اعتبار برای 24 پروژه زیرساختی گردشگری به مبلغ 66500 میلیون ریال شامل مناطق نمونه ــ کمپینگ و زیرساخت گردشگری، پرداخت تسهیلات به 2 طرح گردشگری از محل اشتغال روستایی به مبلغ 6000 میلیون ریال، تصویب اعتبار 3 طرح گردشگری به مبلغ 41500 (میلیون ریال) از محل تفاهم نامه مشترک فیمابین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور استانداری و بانک سینا و تصویب اعتبار یک طرح گردشگری به مبلغ 20000 (میلیون ریال) از محل تفاهم نامه مشترک فیمابین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور استانداری و بانک پارسیان را از جمله اقدامات این اداره کل برای توسعه گردشگری استان عنوان کرد.
وی پیرامون توسعه مناطق نمونه گردشگری در استان گفت: در این مدت 60 مورد طرح توجیهی به منظور رعایت مفاد آیین نامه ایجاد ، اصلاح و تکمیل، بررسی شده است. که برای 55 مورد از آن ها موافقت اصولی صادر شده است.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان با بیان اینکه 50 طرح توجیهی و بسته سرمایه گذاری برای مناطق نمونه گردشگری و روستاهای هدف گردشگری استان تهیه شده است، خاطرنشان کرد: استان هرمزگان با توجه به داشتن راه های دسترسی زمینی، هوایی و دریایی از جایگاه ویژه ای در جنوب کشور بر خوردار است به همین دلیل فرصت های مناسبی را برای سرمایه گذاری در این بخش فراهم کرده است.
انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار