وزیر دفاع ترکیه با هشدار درباره احتمال وقوع جنگی تمام عیار در منطقه، گفت درگیری بین روسیه و آمریکا می‌تواند تمام منطقه را به آتش بکشد.
کد خبر: ۵۸۹۹۳۴
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۷ 12 April 2018

به گزارش تابناک : «نورالدین جانیکلی» وزیر دفاع ترکیه گفت درگیری احتمالی روسیه و آمریکا در سوریه شاید قواعد بازی در غرب آسیا را به کلی تغییر دهد.

جانیکلی روز چهارشنبه گفت: «اگر حمله‌ای علیه نیروهای مورد حمایت روسیه (در سوریه) یا حمله‌ای از سوی نیروهای تحت حمایت آمریکا رخ دهد، روسیه کنار نمی‌ایستد زیرا در آن صورت نفوذ خود را از دست خواهد داد».

وی احتمال داد که درگیری‌های شدیدی بین روسیه و آمریکا در سوریه رخ دهد و افزود: «این تهدید برای مدت‌ها وجود داشته و در آینده نیز وجود خواهد داشت».

وزیر دفاع ترکیه تاکید کرد: «فقط یک جرقه می‌تواند تمام منطقه را به آتش بکشد و پنجره دیگری به سوی جنگ تمام عیار بگشاید. پس ما از تمام طرف‌ها می‌خواهیم که با خویشتن‌داری اقدام کنند».

جانیکلی همچنین اضافه کرد که ترکیه به عملیات نظامی در شمال سوریه و عفرین تا زمانی که تمام گروه‌هایی که تروریستی می‌دانند، نابود شوند.

پیشتر برخی کشورها به رهبری آمریکا اعلام کردند که به بهانه حمله شیمیایی هفته قبل به شهر دوما در غوطه شرقی دمشق، در حال طرح‌ریزی حمله به مواضع دولت سوریه هستند.

تروریست‌ها در شامگاه شنبه هفته قبل با گاز شیمیایی به غیرنظامیان در شهر دوما واقع در غوطه شرقی دمشق حمله کردند. در این حمله نزدیک به 100 نفر کشته شده و صدها تن دیگر نیز مجروح شدند. (جزئیات بیشتر)

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه روز شنبه هشدار داده بود گروه‌های تروریستی «جیش الاسلام» و ارتش آزاد قصد دارند با استفاده از گاز شیمیایی، به شهر دوما در غوطه شرقی دمشق حمله کنند. (جزئیات بیشتر)

وزارت دفاع روسیه تاکید کرده بود که تروریست‌ها به دنبال تحریک کردن احساسات جامعه بین‌المللی و متهم کردن دولت سوریه به حمله علیه شهروندان خود است. همچنین این حمله می‌تواند مورد استفاده متحدین غربی و عربی تروریست‌ها قرار بگیرد.

دولت سوریه همچنین در سال 2013 با همکاری روسیه و تحت نظارت کشورها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله آمریکا و سازمان ملل، تمام سلاح‌های شیمایی خود را نابود کرد.

 

 

منبع : ساعت 24

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار