کد خبر: ۵۵۶۶۶۰
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰ 24 January 2018
مراسم عروسی

به گزارش سایت تشریفات (tashrifat.orgمراسم عروسی، مراسمی سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز یک زندگی مشترک و ازدواج یک زوج جشن گرفته می‌شود. این مراسم در کشورها و فرهنگ‌ها، ادیان و مذاهب گوناگون، گروه‌های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون، به صورت های مختلفی برگزار می شود.جشن عروسی یکی از مباحث کلی است که ازدواج جدا می باشد و بخش قانونی و کلی ازدواج در کشورهای گوناگون، معمولاً در دفاتر قانونی ثبت می شود.

در کشور ما ازدواج در دفتر های ثبت ازدواج صورت می پذیرد و کاملا قانونی می باشد. لکن برای مراسم عروسی باید به نکاتی توجه کنید که ما آنها را برای شما به صورت یکجا لیست می کنیم. برگزاری مراسم برای عروسی رسمی دیرینه می باشد و ریشه در اعماق تاریخ دارد. در ایران جشن عروسی رسمی کهن واساطیری دارد.

و چون تاکید بر ازدواج در اسلام بیشترتوصیه شده است به این امر به دید بهتر و مقدس تری نگاه می شود. قربانی کردن در شب مراسم عروسی و حتی تک به تک جزییات عروسی در ایران به رسوم اقوام و باستانیان برمی گردد. رسوم مشترک را هم در جهان می توان در نظر داشت. تاریخچه برخی از رسوم در مراسم عروسی، قدمتی دیرینه داشته و به قبل از تاریخ باز می گردد.

این رسم ازدواج و مراسم عروسی در فرهنگ بسیاری از کشورهای جهان مشترک می باشد.

رد و بدل کردن حلقه ازدواج، رد و بدل کردن پول (مهریه و شیربها و مانند آن)، هدیه دادن گل، میهمانی در شب عروسی، موسیقی، شعرخوانی، دعا و خواندن کتاب مقدس (قرآن، انجیل و …) در فرهنگ کشورهای گوناگون به شکل‌های مختلف و با جزئیاتی مختلف وجود دارد. گاهی جواهرات آویز شده روی لباس عروس از لباس وی پر اهمیت تر بوده‌ و لباس عروس چنان با جواهرات پوشیده می شده است، که فقط جواهرات بیشتر به چشم می آمد و جلوه می کرد.

 

در تاریخ آمده است افراط کردن در این کار باعث شد تا در قرن ۱۵ میلادی در کشور انگلستان، شاهزاده مارگریت مجبور شود به دلیل سنگینی لباسش، برای راه رفتن از دو نفر به عنوان همراه یا همان ساق دوش کمک بگیرد. باید گفت که رسم پوشیدن لباس عروس سفید رنگ، به انگلستان در زمان ملکه ویکتوریا باز می‌گردد. با وجود فراگیر شدن رنگ سفید در بیشتر کشورها، بسیاری از ملت ها همچون هند ترجیح می‌دهند با لباس رنگی و بین المللی خود مراسم عروسی را برگزار کنند.

 

مراسم عروسی در مذهب های مختلف

 

در اسلام یکی از رسم‌ها و سنت‌های اسلامی در مراسم عروسی غذای عروسی یا همان «ولیمه دادن» می باشد. ولیمه دادن یعنی دعوت عده‌ای از مؤمنین و اقوام و همسایگان و فقرا به میهمانی صرف غذا. محمد ابن عبدالله پیامبر مسلمانان در اینباره نقل کرده است:

ولیمه دادن در پنج مورد می باشد: مراسم عروسی، به دنیا آمدن فرزند، ختنه، خرید منزل و سفر مکه. این رسم بقدری مورد توجه پیامبر اسلام است که در مراسم عروسی علی بن ابیطالب و فاطمه زهرا برآن تاکید کرد و روایت های بسیاری در مورد تهیه آن ولیمه وجود دارد که همگی بر ساده بودن آن صحه می‌گذارند.

برخی از مسلمانان جهان، روز اول ذیحجه سالروز عروسی علی بن ابیطالب و فاطمه زهرا را گرامی می‌دارند. در آئین زرتشتیان ایران، مراسم عقد و عروسی همزمان با هم برگزار می شده.

 

این فرایند می‌تواند شامل رسوم زیادی همچون خواستگاری، بله برون، شیرینی خوران، مهر بران، نامزدی، عقد کنان، جشن عقد، جهاز بران، حنابندان و زفاف باشد. در ایران معمولا هزینه‌های جشن عروسی بر عهده داماد بوده و قالبا هزینه جهیزیه و خلعتی برعهده خانواده عروس بوده است.

لکن در برخی از مناطق ایران رسومی متفاوت با آنچه گفته شد نیز وجود دارد، در این رسوم داماد، کل یا بخشی از هزینه جهیزیه را تامین می نماید یا کل یا بخشی از جهیزیه را خریداری می کند.

در برخی از مناطق ایران بیشتر مناطق شمالی، رسم بر این است که چند روز قبل داماد و عروس به صورت مجزا مراسم برگزار می کنند به این صورت که داماد با فامیل های خود مراسم می گیرد و عروس با فامیل های خود و در روز پایانی، خانواده ها با هم یکی می شوند و داماد، عروس را با خود به منزل می برد. این رسمی است که در شمال ایران مخصوصا در روستاها رونق داشته است.

هزینه‌های ازدواج برای پسران به جز تهیه گل و شیرینی مراسم خواستگاری، از آنجا شروع می‌شود که مراسم بله برون برپا خواهد شد که در این مراسم باید داماد و خانواده داماد هزینه‌های آن را بر عهده بگیرند، منظور از نام بردن خانواده داماد به این دلیل است که بین هزینه‌های اکثر جوانان با درآمد آن‌ها تناسب وجود ندارد و خانواده‌ها در این زمان به کمک داماد و عروس می‌آیند، هزینه‌های ازدواج بیش از درآمد یک فرد می باشد. امروزه هزینه یک مراسم عروسی میانگین هزینه ای معادل یک سوم خانه خریدن است.

حالا باید گفت که برای بهتر برگزار شدن مراسم عروسی باید از تجربیات بزرگتر ها کمک گرفت تا برای برگزاری آن دچار هیچ مشکلی نشوید. لکن مراسم عروسی در ایران با هزینه های هنگفتی همراه شده است.

 

منبع: http://www.Tashrifat.org

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار